Zajęcia dodatkowe

Zajęcia dodatkowe

Język migowy – praktyczne zajęcia dla dzieci z klas 1-3

Czy można mówić bez słów? Na naszych zajęciach z języka migowego dzieci z klas 1-3 odkrywają, że to możliwe! To praktyczne warsztaty, na których uczniowie uczą się podstawowego alfabetu migowego, liczb i prostych zwrotów codziennego użytku. Ale to dopiero początek!
Każde zajęcia to wspólna zabawa – dzieci pracują w parach i grupach, odgrywając scenki i ćwicząc gesty w naturalnych sytuacjach. Praktyczne podejście sprawia, że szybko zapamiętują nowe umiejętności, jednocześnie rozwijając koordynację ruchową, pamięć i kreatywność.
To nie tylko nauka języka, ale także rozwijanie wrażliwości i empatii. Dzieci poznają świat osób niesłyszących, ucząc się, jak ważne jest budowanie mostów między ludźmi. Każdy znak to krok w stronę lepszego zrozumienia siebie i innych.
 Z nami nauka to nie obowiązek, ale przyjemność. Otwórzmy wspólnie drzwi do świata bez barier!

Zajęcia dodatkoweKółko informatyczne dla klas 2-4
To zajęcia, na których uczniowie rozszerzają poznane na lekcjach podstawy kodowania, programowania i obsługi komputera. Dzieci uczą się logicznego myślenia i pracy w zespole poprzez praktyczne ćwiczenia.

Szkolne Koło Turystyczne – warsztat w terenie dla klas 4-8
Czy nauka jest wokół Nas? Dlaczego wiatr wieje? Co możemy znaleźć na plaży? Gdzie w Gdańsku można zobaczyć żółwia na kamiennicy? Ile Hewelionów jest w Gdańsku? Dokąd prowadzi ta droga? Odpowiedzi na te i inne pytania staramy się wyjaśnić na zajęciach terenowych Szkolnego Koła Turystycznego wędrując, uczestnicząc w lokalnych akcjach sportowych czy korzystając z wiedzy przewodników IKM.

Zajęcia dodatkoweKółko historyczne dla klas VII i VIII
Na kółku dzielimy się wiedzą z przeczytanych książek, których tytuły wcześniej uzgadniamy. Pogłębiamy wiedzę i to bezboleśnie. Rozmawiamy o tych fragmentach historii, które Was najbardziej interesują. Nie będę Was zanudzał opisami, a jedynie zamieszczę, dla zachęty, przykładowe tematy z naszych zajęć: czy zabawy na podwórkach w PRLU były ciekawsze czy też nie w porównaniu do czasów współczesnych, co można było kupić w PEWEXIE, dlaczego w PRL prawie wszyscy potrafili wędzić wędliny na święta, dlaczego pierwsi Europejczycy byli ciemnoskórzy i mieli niebieskie oczy, dlaczego Hitler był wegetarianinem etc. Ciekawe? Jeśli tak, to zapraszam.

 Kółko – konsultacje z historii

Moje zajęcia, na które serdecznie i nieustająco zapraszam, składają się z dwóch części: pierwsza, nazwijmy ją formalną nudną, to po prostu klasyczne pisanie zaległych sprawdzianów lub ich poprawianie (brrr, wiem, wieje nudą), ale druga część to zabawy z historią. To właśnie ten moment, kiedy wyginamy, rozciągamy, po prostu bawimy się historią. W tej części to Wy, drodzy uczniowie, współtworzycie tematykę zajęć, a ja podążam za Wami, a raczej wraz z Wami. Pogłębiamy wiedzę z tematów lekcyjnych w tych obszarach, które Was najbardziej zaintrygowały. Szukamy odpowiedzi na wszelkie, nawet najbardziej szalone pytania. W młodszych klasach często zaczynamy od gimnastyki, dzięki której dotleniamy nasze szare komórki, co jest nam niezbędne o tak okrutnie wczesnej porze. Pompki, siłowanie na rękę, a nawet stanie na głowie i chodzenia na rękach też są elementami zajęć z historii. Wbrew pozorom jesteśmy w temacie, bo tężyzna fizyczna, jak wiadomo, była wielką wartością u starożytnych Greków.
To tu dowiadujecie się, dlaczego rzymskie budowle przeżyją wszystko, co dziś powstaje i czy prawdą jest, że antyczny betom się sam leczy. Tu też poznacie zawartość talerzy na antycznych ucztach, średniowiecznych zamkach, czy na  jaskiniowych paleniskach. Tu też dowiecie się, ile ważył rycerski miecz i czy aby na pewno ludzie dawniej byli mniejsi i żyli krócej (różnie to bywało). To na tych zajęciach dowiecie się w szczegółach, czy można podróżować w czasie i to w sensie dosłownym (można) oraz kiedy i dlaczego ludziom prehistorycznym tak bardzo spuchł mózg, a zmalał brzuszek.
Jesteście niezwykle dociekliwymi istotami, a na lekcji nie zawsze mamy czas, żebym mógł odpowiedzieć na wszelkie nurtujące Was pytania. Dlatego zapraszam i do zobaczenia.

Gitara klasyczna
Marzysz aby grać na gitarze? Na tych zajęciach nauczysz się akompaniować na gitarze do piosenek, odczytywać tabulatury, a dla bardziej wytrwałych proponuję samodzielne utworki gitarowe.

Zajęcia logopedyczne
Dzieci z najmłodszych klas posiadające trudności w zakresie funkcjonowania aparatu mowy obejmujemy wsparciem logopedycznym. Poprzez ćwiczenia wspieramy motorykę narządów mowy, pracujemy nad prawidłowym torem oddechowym oraz odpowiednim posługiwaniem się głosem. Dostosowane do ćwiczeń gry i zabawy uatrakcyjniają zajęcia, ale i pomagają w budowaniu prawidłowych wzorców wymowy i utrwalaniu ich. Na zajęciach wzmacniamy również osiągnięte już kompetencje i pracujemy nad zdolnościami dziecka w zakresie posługiwania się nimi. Dzieci uczą się nie tylko prawidłowej wymowy poszczególnych głosek, ale i uzyskują narzędzia które pozwalają wspomóc ich komunikację werbalną.

Zajęcia dodatkoweTravel Club
Czy Twoje dziecko marzy o podróżach i odkrywaniu odległych zakątków świata? Travel Club to zajęcia, które otwierają drzwi do przygód bez wychodzenia ze szkoły!
Odkrywamy kraje, kultury i zwyczaje.
Tworzymy mapy skarbów, uczymy się podstaw języków obcych i poznajemy lokalne gry.
Robimy rękodzieło inspirowane światem.
Uczymy się, jak wygląda codzienne życie  rówieśników w innych krajach.

Koła ortograficzne
Czy marzyłeś bądź marzyłaś o tym, żeby zostać królem lub królową?
Kiedy opanujesz zasady poprawnej pisowni, to zostaniesz Królem lub Królową Ortografii.
Przed Tobą będzie stało bardzo ważne zadanie, takie jak władanie właściwymi słowami w Królestwie Słów.
Dowiesz się o zasadzie: Każdy o tym dobrze wie, że przecinek stawia się przed że. Będziesz w stanie bez wahania zdecydować o wielkiej bądź małej literze. Bez zastanowienia odpowiesz, że wyraz miód pisze się przez ó, bo wymienia się na o. Zasady wielkiej ortografii opanujesz do perfekcji, a przy tym wykażesz się swoją kreatywnością, ponieważ będziesz tworzył lub tworzyła własne zdania oraz zabawne historie.  
Serdecznie zapraszam Ciebie na przygodę w Królestwie Ortografii!

Zajęcia dodatkowePolski jako drugi język
W tym roku wychodzimy jako szkoła z propozycją dla nowych uczniów dla których polski nie jest pierwszym językiem, a więc przede wszystkim uczniów z Ukrainy, których mamy u nas w szkole. Chcemy żeby poczuli się pewniej w środowisku szkolnym poprzez swobodniejszą komunikację i użycie języka. Dochodząc w starszej klasie nie ma już miejsca na powtórzenie podstawowej gramatyki, takiej jak na przykład odmiana rzeczownika czy czasownika oraz to jakie idą za tym zasady, co może generować błędy, które łatwo usunąć poprzez wprowadzenie teorii i ćwiczenia praktyczne. Szczególnie ważne jest to przed egzaminem 8-klasisty, gdzie trzeba jasno i precyzyjnie wyrażać swoje myśli. Dla osób rosyjskojęzycznych możliwe będzie pokazanie różnic i podobieństw języka polskiego i rosyjskiego. Może to być dobra powtórka struktur gramatycznych przed egzaminem lub po prostu możliwość na swobodniejsze używanie języka na co dzień.

Kreatywne pisanie 
Na pewno mamy w szkole dzieci,  które sypią pomysłami jak z rękawa, zaskakują nas swoją kreatywnością i wymyślają historie godne Nagrody Literackiej Nike 😉 Kto wie, może za kilkanaście lat będziemy szukać ich książek na półkach w Empiku i kupować jako lektury do szkoły, ciesząc się, że zawczasu wzięliśmy ich podpisy na sprawdzianach. Kółko będzie cotygodniowo zbierało artystyczne dusze, aby dać upust literackim fantazjom. Podczas zajęć będziemy rozwijać kreatywność dzieci i szlifować warsztat pisarski (przede wszystkim od strony artystycznej) poprzez ćwiczenia literackie, powtarzając tym samym formy znane dzieciom ze szkoły, takie jak fraszki, wiersze czy opowiadania. Na zajęciach nie liczy się ani ortografia, ani interpunkcja, tylko twórczy zmysł (lub chociaż jego cząstka, resztę wypracujemy).

Zajęcia dodatkoweTUS
Trening umiejętności społecznych (TUS)
To cykl zajęć, którego celem jest rozwinięcie kompetencji interpersonalnych oraz doskonalenie kompetencji komunikacyjnych, a także radzenie sobie w zróżnicowanych sytuacjach społecznych. Oprócz tego uczestnicy mają możliwość lepszego rozpoznawania swoich emocji oraz skutecznego ich regulowania. Ważnym elementem TUS jest również poznanie i respektowanie własnych granic oraz granic innych osób, co pomaga w skutecznym nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji między ludźmi.

Sensoplastyka
Celem plastyki sensorycznej jest pobudzenie i rozwój wszystkich zmysłów. Ponieważ czerpie ona z wielu dziedzin- działa w wielu aspektach rozwoju dziecka. Wpływa na funkcjonowanie całego organizmu: buduje świadomość własnego ciała w przestrzeni, wzmacnia poczucie własnej wartości, rozwija kreatywne myślenie, pomaga radzić sobie z emocjami i wreszcie wpływa na rozwój fizyczny i ruchowy. Łączy w sobie działania artystyczne oraz rozwój zmysłu  smaku,  węchu, słuchu, dotyku i wzroku. Poprzez to, że dzieci  na zajęciach mają kontakt z różnymi bodźcami- pozytywnie wpływa na procesy uczenia się. Wyjątkowość plastyki sensorycznej polega na tym, że poprzez zabawę  różnymi fakturami dostarcza wielu doznań sensorycznych. Mogą  w niej uczestniczyć nie tylko dzieci, ale i dorośli.  Produkty do pracy na zajęciach znajdziemy dosłownie wszędzie. Działania sensoplastyczne pozwalają odkrywać otaczającą nas rzeczywistość.  Zaletą jest to, że podczas zabawy dziecko buduje relacje i nieświadomie ćwiczy sfery rozwoju, ćwiczy motorykę małą i dużą.

Zajęcia dodatkoweProfil chemiczny
zajęcia idealne dla osób szukających wrażeń w laboratorium oraz na konkursach chemicznych. Będziemy omawiać zagadnienia wykracząjące poza program nauczania oraz będziemy doskonalić umiejętności pracy z odczynikami i szkłem laboratoryjnym. Czeka nas miła nauka i szalone eksperymenty!
Kółko chemiczne to doskonała okazja do zabawy w młodego chemika. Uczniowie wykonują eksperymenty, które pozwalają na obserwację reakcji chemicznych. Zajęcia uczą bezpiecznego obchodzenia się z odczynnikami chemicznymi, obsługi sprzętu laboratoryjnego, precyzji, pracy w grupie. Nie zabraknie również ciekawostek ze świata chemii.

Język niemiecki
Ich bin Katarina, Deutsch ist fantastisch;)!

Zapraszam na zajęcia z języka niemieckiego w czwartki o godzinie 15:35. Zajęcia skierowane są do wszystkich, którzy potrzebują dodatkowego wsparcia z języka niemieckiego, chcieliby powtórzyć materiał przed sprawdzianem czy kartkówką lub po prostu- czują, że z Deutsch się rymują;).