Projekt kulturowo-językowy w North West Academy of English

Projekt kulturowo-językowy w North West Academy of English

21 kwietnia 2023 roku spotkaliśmy się na lotnisku w Gdańsku już o 4 rano, aby dwie godziny później wylecieć razem do Belfastu. Pomimo bardzo wczesnej pory nikomu nie chciało się spać. Wszyscy byliśmy bardzo ciekawi tego co nas czeka. Ze stolicy Irlandii Północnej udaliśmy się autobusem do North West Academy (NWA) w Derry, gdzie zostaliśmy ciepło powitani przez naszego koordynatora Konrada Radlaka oraz rodziny goszczące uczniów. Tego samego dnia zostaliśmy zapoznani z historią szkoły NWA of English i oprowadzeni po niej.

Już następnego dnia, w sobotę 22 kwietnia, wybraliśmy się z lokalnym przewodnikiem na spacer po Derry. Podziwiając murale, słuchaliśmy o pięknej acz trudnej historii miasta i o ludziach którzy ją współtworzyli. Poznaliśmy też wcześniejsze dzieje Doire (Irish) przechadzając się murach otaczających ścisłe cetrum i podziwiając widoki.

W niedzielny poranek 23 kwietnia przywitało nas słońce i śpiew ptaków. Z radością udaliśmy się autokarem na wycieczkę do Giant’s Causeway, gdzie mogliśmy podziwiać zapierające dech w piersiach widoki i oddychać krystalicznie czystym powietrzem. Wszyscy byliśmy pod ogromnym wrażeniem otaczającego nas piękna przyrody.

Od poniedziałku aż do czwartku braliśmy udział w różnorodnych blokach zajęć: językowych, plastycznych, kulturowych, a w tym tanecznych. Taniec irlandzki bardzo przypadł nam do gustu. Bawiliśmy się wyśmienicie. Poza zajęciami w szkole znaleźliśmy tez czas na rozrywkę na mieście-graliśmy w kręgle w Bruswick Movie Ball.

27 kwietnia wzięliśmy udział w ceremonii zakończenia projektu językowo-kulturowego. Ubrani w togi i birety odebraliśmy nasze certyfikaty i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia.

28 kwietnia, wczesnym rankiem, wyruszyliśmy autokarem z Derry na lotnisko w Belfaście, aby bogaci w nowe doświadczenia, wiedzę i wspomnienia, wrócić samolotem do Gdańska.